Hareketli yanma emisyon faktörleri
Araçlarda CO₂ faktörü sabit yanmayla aynıdır: motorin 74.100, benzin 69.300, LPG 63.100, doğal gaz 56.100 kg CO₂/TJ (IPCC 2006). Fark CH₄ ve N₂O’dadır ve araç teknolojisine bağlıdır. Motorinli karayolu aracı için toplam AR5 ile 75.250,5, AR6 ile 75.280,9 kgCO₂e/TJ. Faktörler enerji başınadır; litreyi enerjiye çevirmek için yakıtın yoğunluğu ve net kalorifik değeri gerekir.
Motorin için sabit bir litre faktörü yayımlamıyoruz: litreden kütleye geçiş yoğunluğa bağlı ve güncel, ücretsiz erişilebilen resmî bir varsayılan yoğunluk doğrulayamadık. Yoğunluğu yakıt tedarikçinizin belgesinden alın; motorinde AR5 ile kgCO₂e/L = yoğunluk (kg/L) × 3,236.
Karayolu emisyon faktörleri
Değerler net kalorifik değer bazında. NCV sütunu kütleden enerjiye çeviri için IPCC varsayılanıdır; faktöre gömülü değildir.
| Yakıt · araç sınıfı | AR5 · kgCO₂e/TJ | AR6 · kgCO₂e/TJ | NCV · TJ/Gg |
|---|---|---|---|
| Motorin (dizel) | 75.250,5 | 75.280,9 | 43,0 |
| Benzin · katalizörsüz | 71.138,0 | 71.157,0 | 44,3 |
| Benzin · oksidasyon katalizörlü | 72.170,0 | 72.229,0 | 44,3 |
| Benzin · 1995 ve sonrası, düşük kilometreli hafif araç | 70.924,5 | 70.969,3 | 44,3 |
| LPG | 65.013,0 | 65.002,2 | 47,3 |
| Doğal gaz (CNG, LNG) | 59.655,0 | 59.660,6 | 48,0 |
CH₄ ve N₂O değerleri araç teknolojisine bağlıdır. Benzin için üç satır var: filonuzdaki araçların emisyon kontrol teknolojisine uyan satırı seçin ve seçimi künyeye yazın.
Doğal gaz satırının CO₂ değeri sıkıştırılmış (CNG) ve sıvılaştırılmış (LNG) doğal gaz için aynıdır (R1). CH₄ ve N₂O değerleri Hollanda’da Avrupa araçlarıyla yapılmış bir çalışmaya dayanır; IPCC N₂O için belirsizliğin yüksek olduğunu not eder (R1). LPG’nin CH₄ değeri için belirsizlik aralığı verilmemiştir (R1).
Bu sayılar nereden geliyor?
CO₂e tek bir sayı olarak saklanmıyor. Üç gazın ham değeri ve KİP seti ayrı duruyor, eşdeğer her seferinde yeniden hesaplanıyor.
IPCC’nin Kademe 1 karayolu hesabında satılan yakıt TJ cinsinden girilir ve kg/TJ faktörle çarpılır (Denklem 3.2.1) (R1). CO₂ eşdeğerine geçiş:
CO₂e = CO₂ + CH₄ × KİP(CH₄) + N₂O × KİP(N₂O)
| Yakıt · araç sınıfı | CO₂ kg/TJ | CH₄ kg/TJ | N₂O kg/TJ |
|---|---|---|---|
| Motorin (dizel) | 74.100 | 3,9 | 3,9 |
| Benzin · katalizörsüz | 69.300 | 33 | 3,2 |
| Benzin · oksidasyon katalizörlü | 69.300 | 25 | 8 |
| Benzin · 1995 ve sonrası, düşük kilometreli hafif araç | 69.300 | 3,8 | 5,7 |
| LPG | 63.100 | 62 | 0,2 |
| Doğal gaz (CNG, LNG) | 56.100 | 92 | 3 |
CO₂ değerleri Tablo 3.2.1’den alındı. Tablo bunları Enerji cildinin Giriş bölümündeki Tablo 1.4’ten aktarır ve yakıttaki karbonun %100 oksitlendiğini varsayar (R1); sabit yanma tablosu da aynı CO₂ değerlerini kullanır (R3). CH₄ ve N₂O değerleri Tablo 3.2.2’den alındı (R1).
Tablo 3.2.2’nin motorin değeri bir Avrupa ağır hizmet dizel kamyonu için verilen değerden türetilmiştir; tablo dönüşümlerde dizel araçlar için 5 km/l, benzinli araçlar için 10 km/l yakıt tüketimi varsayar (R1). IPCC, araç teknolojisini belirtmeyen yakıt bazlı CH₄ ve N₂O varsayılanlarının çok belirsiz olduğunu yazar (R1).
KİP setleri
Fosil metan değeri (AR5 30, AR6 29,8) sabit yanma faktörleriyle tutarlılık için kullanılıyor. IPCC AR5 Tablo 8.A.1’in dipnotu, bu değerin metanın CO₂’e oksitlenmesini de içerdiğini ve CO₂ faktörü yakıttaki toplam karbona dayanıyorsa çift sayıma yol açabileceğini belirtir (R4). IPCC 2006’nın karayolu CO₂ faktörü de CH₄ olarak salınan karbonu kapsar (R1). Çift sayımı önlemek isteyen kullanıcı genel metan değerini (AR5 28, AR6 27,0) kullanabilir (R4, R5). CO₂e toplamındaki fark en çok doğal gaz (CNG, LNG) satırında ve AR6 ile ortaya çıkar: yaklaşık %0,43. Motorinde AR5 ile yaklaşık %0,01. Seçtiğiniz değeri künyeye yazın.
Sabit yanma faktörü araçta kullanılabilir mi?
CO₂ aynı, CH₄ ve N₂O değil.
Sabit yanmada, imalat sanayii ve inşaat tablosunda motorin için CH₄ 3 ve N₂O 0,6 kg/TJ verilir (R3). Karayolunda ikisi de 3,9 kg/TJ’dir (R1). CO₂e olarak AR5 ile sabit yanma 74.349,0, karayolu 75.250,5 kgCO₂e/TJ eder.
Yani araç filosunu sabit yanma faktörüyle hesaplamak, motorinde sonucu yaklaşık %1,2 düşük gösterir. Fark küçük ama bir yöntem hatasıdır: araç için sabit yanma tablosu kullanılmış olur.
Forklift ve iş makineleri için hangi faktör?
Yol dışı araçlar ayrı tabloda. Motorinde N₂O karayolu değerinin 7 katından fazla.
IPCC Tablo 3.3.1, yol dışı araçlar ve makineler için tarım, ormancılık, sanayi ve hane satırlarını ayrı verir; motorinde dört satırın değerleri aynıdır (R1). Tesis içinde çalışan dizel forklift ve iş makinelerini bu tablonun sanayi satırıyla hesaplayabilirsiniz.
| Yol dışı · motorin | CO₂ kg/TJ | CH₄ kg/TJ | N₂O kg/TJ | AR5 · kgCO₂e/TJ | AR6 · kgCO₂e/TJ |
|---|---|---|---|---|---|
| Tarım, ormancılık, sanayi, hane | 74.100 | 4,15 | 28,6 | 81.803,5 | 82.031,5 |
Tablodaki veriler Avrupa’daki yol dışı araç ve makinelere dayanır. IPCC, yol dışı araçlarda genellikle emisyon kontrol katalizörü bulunmadığını not eder (R1). Tabloda benzinli iki ve dört zamanlı motorlar için ayrı satırlar vardır; LPG satırı yoktur (R1).
Motorinli iş makinesini karayolu faktörüyle hesaplarsanız sonuç AR5 ile yaklaşık %8,0 düşük çıkar.
Litreden ve tondan TJ’ye nasıl geçilir?
Faktör enerji başınadır. Yakıtı litre ya da ton olarak izliyorsanız önce enerjiye çevirin.
Enerji (TJ) = kütle (Gg) × NCV (TJ/Gg) · kütle = hacim × yoğunluk
1 Gg 1.000 tondur; yani TJ/Gg ile TJ/kt aynı birimdir.
Net kalorifik değer
IPCC’nin motorin için varsayılan net kalorifik değeri (NCV) 43,0 TJ/Gg’dir; %95 güven aralığı 41,4–43,3 (R2). Türkiye ulusal envanteri 2024 yılı için motorinde 43,33 TJ/kt kullanır (R6). IPCC faktörleri net kalorifik değer bazındadır; petrol ürünlerinde net değer brüt (üst ısıl) değerden yaklaşık %5 düşüktür (R2). Tedarikçiniz üst ısıl değer veriyorsa önce net değere çevirin.
Ton bazında hazır değer
Aşağıdaki değerleri bu site hesapladı (kgCO₂e/TJ × NCV ÷ 1.000); bir kaynakta yayımlanmış sayılar değildir. Her satırda CO₂ faktörü ve NCV aynı kaynaktan alındı: ilk satırda IPCC varsayılanları (R1, R2), ikinci satırda ulusal envanterin 2024 değerleri (R6). CH₄ ve N₂O iki satırda da IPCC karayolu varsayılanıdır (R1).
| Motorin · CO₂ faktörü ve NCV kaynağı | NCV · TJ/kt | AR5 · kgCO₂e/t | AR6 · kgCO₂e/t |
|---|---|---|---|
| IPCC varsayılanları: CO₂ 74,1 t/TJ, NCV Tablo 1.2 | 43,0 | 3.235,8 | 3.237,1 |
| Ulusal envanter (2024): CO₂ 72,3 t/TJ, NCV Annex 4 | 43,33 | 3.182,6 | 3.183,9 |
Litre bazında: yoğunluğu tedarikçiden alın
kgCO₂e/L = yoğunluk (kg/L) × 3,236 · motorin, AR5, IPCC NCV. Katsayı = 75.250,5 × 43,0 ÷ 1.000.000.
Bu sayfada motorin için sabit bir litre faktörü yok. Litreden kütleye geçiş yoğunluğa bağlıdır ve güncel, ücretsiz erişilebilen resmî bir varsayılan yoğunluk doğrulayamadık. 2009 tarihli bir akaryakıt teknik düzenleme tebliğinin ekindeki standart, motorin yoğunluğunu 15 °C’ta 820–845 kg/m³ aralığında veriyordu (R7); ancak o tebliğ 4 Şubat 2015’te yürürlükten kaldırıldı (R8) ve bir aralık zaten tek bir değer değildir. Yoğunluğu yakıt tedarikçinizin belgesinden alın ve kaynağını künyeye yazın.
Kurgusal örnek: filo yıl içinde 25 ton motorin tüketti. Enerji = 25 t × 43,0 ÷ 1.000 = 1,075 TJ. Emisyon = 1,075 × 75.250,5 ÷ 1.000 = 80,9 t CO₂e (AR5). Ulusal envanterin CO₂ faktörü (72,3 t/TJ) ve NCV’siyle (43,33 TJ/kt) aynı hesap 79,6 t CO₂e (AR5) verir. Alımlarınız litre olarak kayıtlıysa önce tedarikçi belgesindeki yoğunlukla kütleye çevirin.
Türkiye ulusal envanteri araçlar için ne kullanıyor?
Motorin ve doğal gazda ülkeye özgü CO₂, CH₄ ve N₂O’da IPCC varsayılanı.
Türkiye’nin ulusal sera gazı envanteri karayolunda motorin ve doğal gazın CO₂’ini ülkeye özgü karbon içeriğiyle (Kademe 2) hesaplar. Benzin ve LPG’nin CO₂’i ile bütün yakıtların CH₄ ve N₂O’su IPCC 2006 varsayılanlarıyla hesaplanır (R6). Envanter, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın benzin ve LPG için ülkeye özgü karbon içeriği geliştirmek üzere çalıştığını da not eder (R6).
Motorin için: 20,03 tC/TJ × 0,984 × 44/12 = 72,3 t CO₂/TJ (Tablo 3.5–3.7) (R6). IPCC varsayılanı 74,1 t CO₂/TJ’dir ve %100 oksidasyon varsayar (R1). Ülkeye özgü değer CO₂’i yaklaşık %2,4 düşük verir.
Ulusal envanterin CO₂ değerini IPCC’nin karayolu CH₄ ve N₂O varsayılanlarıyla birleştirirseniz motorin AR5 ile 73.450,5 kgCO₂e/TJ eder. Bu değeri bu site hesapladı; ulusal envanterin yayımladığı bir sayı değildir.
Kurumsal envanterde hangisini kullanacağınız bir yöntem seçimidir ve bu sayfa hangisinin doğru olduğunu söylemez. Seçtiğiniz faktörü, gerekçesini ve KİP setini künyeye yazın; NCV ile CO₂ faktörünü aynı kaynaktan almak hesabı tutarlı tutar.
Hangi araçlar bu hesaba girer?
Sahip olduğunuz ya da kontrol ettiğiniz araçlar. Biyoyakıt payı ayrı gösterilir.
Şirketin sahip olduğu ya da kontrol ettiği araç ve iş makinelerinin yakıtı, kurumsal envanterde Kapsam 1 hareketli yanma kalemidir (R9). Kapsam ayrımı için Kapsam 1 ve 2 rehberine; çalışanların işe gidiş-gelişi, iş seyahatleri ve dışarıdan satın alınan taşımacılık için Kapsam 3 sayfasına bakın. Taşımacılık firmaları için lojistik sayfası alt yüklenici verisini ayrıca ele alır.
Motorininiz biyodizel ya da benzininiz etanol içeriyorsa, IPCC kuralına göre bu yakıtların biyojenik karbonundan gelen CO₂ ayrı bir bilgi kalemi olarak raporlanır, toplama katılmaz (R1). Karışım oranını tedarikçiden öğrenin; fosil kısmı bu sayfadaki faktörlerle hesaplayın.
Araçlardaki klima ve soğutma ünitelerinin gaz kaçağı ayrı bir kalemdir: soğutucu gaz KİP değerleri.
Sık yapılan hatalar
- 1
Sabit yanma CH₄ ve N₂O’sunu araçta kullanmak
CO₂ iki tabloda aynı olduğu için fark gözden kaçar. Motorinde sabit yanma faktörü AR5 ile 74.349,0, karayolu faktörü 75.250,5 kgCO₂e/TJ’dir; araç filosu yaklaşık %1,2 düşük hesaplanır.
- 2
Litre faktörünü kaynaksız bir yoğunlukla türetmek
Litre başına bir değer, ister açıkça ister örtük olarak bir yoğunluk varsayar. Yoğunluğun kaynağı yazılı değilse faktörün de kaynağı yoktur. Tedarikçi belgesindeki yoğunluğu kullanın ya da hesabı ton üzerinden kurun.
- 3
İş makinesini karayolu faktörüyle hesaplamak
Yol dışı motorinde N₂O varsayılanı 28,6 kg/TJ, karayolunda 3,9 kg/TJ. Forklift ve iş makinesini karayolu faktörüyle hesaplamak sonucu AR5 ile yaklaşık %8,0 düşürür.
- 4
Brüt ısıl değerle çarpmak
IPCC faktörleri net kalorifik değer bazındadır. Petrol ürünlerinde brüt değer net değerden yaklaşık %5 yüksektir; brüt değerle hesaplanan enerji sonucu aynı oranda yükseltir.
- 5
Biyoyakıt payını fosil saymak
Harmanlanmış yakıtın biyojenik kısmından gelen CO₂ ayrı raporlanır. Harman oranını bilmeden tüm yakıtı fosil saymak CO₂’i olduğundan yüksek gösterir; oranı tedarikçiden isteyin.
Değişiklik günlüğü
2 kayıtNe zaman, hangi bölüm, neden değişti. Bu sayfayı bir uyum dosyasına dayanak gösterecekseniz hangi sürümü okuduğunuzu bilmeniz gerekir.
İçindekiler listesindeki başlık bölüm başlığıyla aynı soru biçimine çevrildi.
Önceki 1 kaydı göster
6 karayolu satırı ve yol dışı motorin, IPCC 2006 Cilt 2 Bölüm 3’ten aktarıldı. CO₂e değerleri bu dosyada ham değerlerden hesaplanıyor. Doğrulanabilir bir resmî yoğunluk bulunamadığı için litre faktörü yayımlanmadı.
Sık sorulanlar
Motorinin litre başına emisyon faktörü kaç?
Tek bir değer yayımlamıyoruz, çünkü sonuç yakıtın yoğunluğuna bağlı. Motorinde AR5 ile kgCO₂e/L = yoğunluk (kg/L) × 3,236. Yoğunluğu tedarikçinizin belgesinden alın. Kütle olarak izliyorsanız IPCC net kalorifik değeriyle ton başına 3.235,8 kgCO₂e kullanabilirsiniz.
Araç filosunun karbon ayak izi nasıl hesaplanır?
Dört adımda: (1) yıllık yakıt alımlarını yakıt türü ve araç sınıfına göre toplayın; (2) litreyi tedarikçi yoğunluğuyla kütleye, kütleyi net kalorifik değerle TJ’ye çevirin; (3) TJ’yi bu sayfadaki kgCO₂e/TJ faktörüyle çarpın; (4) kullandığınız faktör tablosunu, NCV kaynağını ve KİP setini künyeye yazın. Forklift ve iş makineleri için yol dışı satırı kullanın.
Sabit yanma faktörleriyle araçları hesaplayabilir miyim?
CO₂ için sonuç aynıdır ama CH₄ ve N₂O farklıdır. Motorinli araçta sabit yanma faktörü toplamı yaklaşık %1,2 düşük gösterir. Araçlar için karayolu tablosunu kullanın.
Forklift ve iş makineleri için hangi faktörü kullanmalıyım?
IPCC Tablo 3.3.1’in yol dışı satırını. Motorinde AR5 ile 81.803,5, AR6 ile 82.031,5 kgCO₂e/TJ. Değer karayolundan yüksektir, çünkü yol dışı motorinde N₂O varsayılanı çok daha yüksektir.
Ulusal envanter değeriyle IPCC varsayılanı arasında nasıl seçim yapmalıyım?
İkisi de birincil kaynaklı. Ulusal envanter motorinde ülkeye özgü karbon içeriği (20,03 tC/TJ) ve oksidasyon faktörüyle (0,984) 72,3 t CO₂/TJ; IPCC varsayılanı %100 oksidasyonla 74,1 t CO₂/TJ kullanır. Seçiminizi ve gerekçesini künyeye yazın; aynı envanterde NCV ile CO₂ faktörünü aynı kaynaktan almak tutarlılığı korur.
Faktörler neden litre değil TJ başına?
IPCC’nin karayolu hesabı yakıtı enerji birimiyle alır: satılan yakıt (TJ) × kg/TJ faktör. Enerji bazı yakıtın yoğunluğundan bağımsızdır; litreden enerjiye dönüşümü her kullanıcı kendi yakıt verisiyle yapar.
Kaynaklar
Bu sayfadaki kapsam, yükümlülük ve takvim ifadeleri aşağıdaki birincil kaynaklara dayanır. Mevzuat değiştiğinde sayfa güncellenir ve değişiklik günlüğüne kaydı düşülür.
- R1 2006 IPCC Guidelines, Vol. 2 Energy, Ch. 3: Mobile Combustionerişim 26.09.2026IPCC · Denklem 3.2.1 (s. 3.12), Tablo 3.2.1 (s. 3.16), §3.2.1.2 (s. 3.17), Tablo 3.2.2 (s. 3.21), Tablo 3.3.1 (s. 3.36)
Karayolu ve yol dışı CO₂, CH₄, N₂O varsayılanları.
- R2 2006 IPCC Guidelines, Vol. 2 Energy, Ch. 1: Introductionerişim 26.09.2026IPCC · §1.4.1.2 (s. 1.16), Tablo 1.2 (s. 1.18)
Varsayılan net kalorifik değerler; net ve brüt ısıl değer farkı.
- R3 2006 IPCC Guidelines, Vol. 2 Energy, Ch. 2: Stationary Combustionerişim 26.09.2026IPCC · Tablo 2.3 (s. 2.18)
Yalnız karşılaştırma: sabit yanmada motorin CO₂, CH₄ ve N₂O.
- R4 IPCC AR5 WGI, Chapter 8: Anthropogenic and Natural Radiative Forcingerişim 26.09.2026IPCC · 2013 · Tablo 8.A.1 (s. 731) ve dipnot ‡ (s. 738)
Fosil metan 30, genel metan 28, N₂O 265; fosil metan değerinin CO₂’e oksitlenmeyi içerdiği ve çift sayım uyarısı.
- R5 IPCC AR6 WGI, Chapter 7: The Earth’s Energy Budget, Climate Feedbacks and Climate Sensitivityerişim 26.09.2026IPCC · 2021 · Tablo 7.15, s. 1017
CH4-fossil 29,8, CH4-non fossil 27,0, N₂O 273.
- R6 Greenhouse Gas Inventory of Türkiye 1990–2024, National Inventory Documenterişim 26.09.2026TÜİK · UNFCCC sunumu · 2026 · Tablo 3.5–3.7 (s. 46–47), §3.2.6.2 karayolu (s. 104), Annex 4 (s. 445)
Ülkeye özgü motorin CO₂ faktörü ve NCV.
- R7 Motorin Türlerine İlişkin Teknik Düzenleme Tebliği (Akaryakıt Seri No: 15) eki — TS 3082 EN 590erişim 26.09.2026Resmî Gazete · 07.08.2009 · Çizelge 1 · yürürlükten kaldırıldı
Yalnız tarihsel bilgi; güncel kaynak değildir.
- R8 Motorin Türlerine İlişkin Teknik Düzenleme Tebliği (Akaryakıt Seri No: 15)’nin Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Tebliğerişim 26.09.2026Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu · Resmî Gazete · RG 04.02.2015, sayı 29257 · Md. 1–2 (yayımı tarihinde yürürlüğe girer)
R7’deki tebliğin kaldırılması.
- R9 GHG Protocol Corporate Accounting and Reporting Standard (Revised Edition)erişim 26.09.2026WRI / WBCSD · 2004 · Bölüm 4 (s. 25, 27)
Kapsam 1 tanımı: sahip olunan ya da kontrol edilen araçlarda yanma.
Bu sayfa hakkında
İç teknik gözden geçirme: KarbonVerisi ekibi. Bağımsız dış gözden geçirme yapıldığında gözden geçirenin adı burada yayımlanır.
- İlk yayın
- 26.09.2026
- Son gözden geçirme
- 26.09.2026
- Son güncelleme
- 05.10.2026
- Sonraki gözden geçirme
- 26.09.2027
- Metodoloji sürümü
- IPCC 2006 · Cilt 2 Bölüm 3 · AR5/AR6
KarbonVerisi ekibi. Hareketli yanma emisyon faktörleri (IPCC 2006). KarbonVerisi. Son güncelleme 05.10.2026. https://karbonverisi.com/emisyon-faktorleri/hareketli-yanma/ (erişim: [okuduğunuz tarih]).
Bu sayfa bilgilendirme amaçlıdır, hukuki görüş değildir. Yükümlülüğünüzün kesin kapsamı tesisinize ve güncel ikincil mevzuata göre belirlenir. Hata bildirimi: iletişim sayfası. Düzeltme ilkesi: Yayın ilkeleri.