KOBİ olarak SBTi hedefi nasıl alınır? Şartlar, adımlar ve ücret
SBTi’nin KOBİ yolu, Kapsam 1 ve konum bazlı Kapsam 2 emisyonu 10.000 tCO₂e’nin altında ve 250 çalışan, 50 milyon € ciro, 25 milyon € aktif ölçütlerinin en az üçünü karşılayan şirketler için kısaltılmış bir doğrulama yolu. Şirket Kapsam 1-2’de mutlak azaltım hedefi koyar, Kapsam 3’ü ölçüp azaltmayı taahhüt eder ve Doğrulama Portalı’ndan başvurur. Ücret 1.250 ya da 2.000 ABD doları; süreç tipik olarak yaklaşık 60 iş günü.
KOBİ yolu V1 kuralları altında; V1 başvuruları 31 Ocak 2028’de kapanıyor, V2.0 başvuruları 1 Şubat 2027’de açılıyor (R6). V2.0’da KOBİ yolunun yerini B kategorisi alıyor. SBTi bir kamu otoritesi değil; hedef yasal zorunluluk değil, müşterinin talebidir (bkz. net sıfır).
Üç adımda KOBİ yolu
Uygunluk
Emisyon 10.000 tCO₂e’nin altında, finans ve petrol-gaz dışında, sektöre özgü yol zorunlu değil; ayrıca çalışan, ciro, aktif ve FLAG ölçütlerinden en az üçü.
- Grup rakamları birlikte sayılır
- Tekstil ve otomotiv FLAG değil
Hedef
Kapsam 1 ve 2’de mutlak azaltım; baz yılı 2015 ya da sonrası, hedef yılı başvurudan 5–10 yıl sonra ya da 2030. Kapsam 3 için ölçme ve azaltma taahhüdü.
- 2024 → 2030: en az %25,2
- Kapsam 3 hedefi doğrulanmaz
Başvuru ve sonrası
Taahhüt aşaması yok: doğrudan Doğrulama Portalı’ndan başvuru, ödeme, inceleme ve SBTi sitesinde yayım. Sonra her yıl emisyon ve ilerleme açıklaması.
- E-postayla başvuru kabul edilmez
- En az beş yılda bir gözden geçirme
Hangi şirket KOBİ yolunu kullanabilir?
Dört şartın hepsi ve dört ölçütün en az üçü. Rakamlar şirketin değil, grubun toplamıdır.
SBTi Services’in KOBİ SSS’ine göre (S6) bir şirket KOBİ yolunu ancak şu şartların hepsini karşılıyorsa kullanabilir (R1):
- Kapsam 1 ve konum bazlı Kapsam 2 emisyonu 10.000 tCO₂e’nin altında.
- Finans kuruluşu ya da petrol ve gaz sektöründe değil (S15).
- Sektöre özgü (SDA) kriterleri kullanmak zorunda değil.
- Birleşik faaliyetleri kurumsal yola giren bir ana şirketin bağlı ortaklığı değil.
Ayrıca şu dört ölçütten en az üçünü karşılamalı (R1):
| Ölçüt | Eşik |
|---|---|
| Çalışan | 250’den az |
| Ciro | 50 milyon €’nun altında |
| Toplam aktif | 25 milyon €’nun altında |
| Sektör | Zorunlu FLAG sektöründe değil (orman ve kâğıt, tarımsal üretim, hayvansal gıda, gıda ve içecek işleme, gıda perakendesi, tütün) |
Grup ve ortaklık rakamları eşiklere katılır; çalışan sayısında yalnız başvuran şirket değil grubun tamamı sayılır (S11, S12, S27). Uygun bir KOBİ isterse kurumsal yolu da seçebilir (S17) (R1).
Eski rehberlerde geçen “500 çalışan”, “43 milyon € bilanço” ya da “KOBİ doğrulaması ücretsiz” ifadeleri güncel değil: eşikler bugünkü tablodaki gibi, KOBİ doğrulaması 15 Temmuz 2024’ten beri ücretli (S31) (R1).
KOBİ hedefi neyi taahhüt eder?
Kapsam 1 ve 2’de mutlak azaltım; Kapsam 3 için ölçme ve azaltma taahhüdü. Karbon kredisi hedefe sayılmaz.
SBTi’nin KOBİ kontrol listesindeki hedef metni şablonu (R2):
Şirketimiz, 20__ baz yılına göre mutlak Kapsam 1 ve Kapsam 2 sera gazı emisyonlarını 20__ yılına kadar %__ azaltmayı ve Kapsam 3 emisyonlarını ölçüp azaltmayı taahhüt eder.
- Baz yılı 2015 ya da sonrası; Kapsam 1 ve 2 aynı baz yılını kullanır, çok yıllı ortalama kullanılmaz, mali yıl kabul edilir (S32–S35) (R1).
- Hedef yılı başvurudan itibaren 5–10 yıl; 2030 önerilir ve 2030 seçen şirket bu pencereye bağlı değildir (C13 ve öneri 7) (R4).
- Kapsam 3 için hedef zorunlu değil; ölçme ve azaltma taahhüdü zorunlu. KOBİ’nin gönüllü koyduğu Kapsam 3 hedefi SBTi Services tarafından doğrulanmaz (S46) (R1).
- Kapsam 1 ve 2 toplamının en çok %5’i hedef dışında bırakılabilir (S45) (R1).
- Karbon kredisi hedefe ilerleme sayılmaz; yalnız artık emisyonların nötralizasyonunda kullanılabilir (S49) (R1). Ayrıntı: karbon kredisi.
Asgari azaltım oranı
KOBİ SSS’i ve kontrol listesi asgari mutlak azaltımı yıllık %4,2 × (hedef yılı − baz yılı) olarak veriyor (S41, Tablo 1) (R1, R2):
| Baz yılı | Hedef yılı | Asgari azaltım |
|---|---|---|
| 2023 | 2030 | %29,4 |
| 2024 | 2030 | %25,2 |
| 2025 | 2030 | %21,0 |
SBTi, asgari değeri kendi hedef belirleme aracıyla şirkete özel hesaplamayı öneriyor; 2026’da güncellenen yöntemle portalın bu tablodan farklı bir değer gösterebileceğini not ediyoruz.
Net sıfır seçeneği
KOBİ’ler net sıfır hedefini de doğrulatabilir: 2050’ye kadar Kapsam 1, 2 ve 3’te en az %90 azaltım ve artık emisyonların nötralize edilmesi; bunun için Kapsam 1, 2 ve 3’ün tam envanteri gerekir (S25, S26) (R1). Net sıfırın genel kuralları net sıfır sayfasında.
Başvuru nasıl yapılır, ne kadar sürer?
Taahhüt mektubu aşaması yok; doğrudan hedef başvurusu. Tipik süre yaklaşık 60 iş günü.
- Envanter. Baz yılı için Kapsam 1 ve 2 envanteri (GHG Protocol); Kapsam 3’ün ölçümüne başlanır. Bkz. Kapsam 1, 2, 3.
- Doğrudan hedef. Büyük şirketlerdeki taahhüt aşaması KOBİ’lerde yok; KOBİ doğrudan kısa vadeli ya da net sıfır hedefi koyar (S2) (R1).
- Portal. Kayıt ve başvuru yalnız SBTi’nin Doğrulama Portalı’ndan; kayıtta mali tablolarla uygunluk incelemesi yapılır. E-postayla başvuru kabul edilmez (S9, S22; kontrol listesi §1) (R1, R2).
- Ödeme, inceleme, yayım. Ödemeden sonra Hedef Doğrulama Ekibi inceler; onaylanan hedef SBTi sitesinde yayımlanır, şirkete iletişim paketi ve logo kullanım izni verilir. Sürecin tamamı tipik olarak yaklaşık 60 iş günü (S30) (R1). Ücret belgesine göre KOBİ’ler için belirli bir süre taahhüdü yok (R3).
Onaydan sonra
- Her yıl şirket geneli emisyon envanterini ve hedefe ilerlemeyi kamuya açıklar; CDP önerilir, faaliyet raporu, sürdürülebilirlik raporu ya da şirket sitesi de kabul edilir (C25, S51) (R4, R1).
- Hedef en az beş yılda bir gözden geçirilir (C26, S42).
- Kapsam 3 toplamın %40’ına ulaşırsa, birleşme-satın alma gibi yapısal değişiklikte ya da baz yılı emisyonu %5 veya daha fazla değişirse hedef yeniden hesaplanır (C27, S43) (R4, R1).
- Gözden geçirmede KOBİ şartlarını artık karşılamayan şirket kurumsal yola ve ücretlerine geçer (S20, S21) (R1).
SBTi doğrulaması ne kadar tutar?
KOBİ’de 1.250 ya da 2.000 ABD doları; kurumsal yolda 13.000 dolardan başlıyor.
5 Ocak 2026’dan beri geçerli ücret belgesine göre (Tablo 1, 4) (R3):
| Hizmet | KOBİ kademe 1 (ciro < 5 milyon €) | KOBİ kademe 2 (ciro ≥ 5 milyon €) |
|---|---|---|
| Kısa vadeli hedef | 1.250 $ | 2.000 $ |
| Net sıfır hedefi | 1.250 $ | 2.000 $ |
| Kısa vadeli + net sıfır | 2.500 $ | 3.500 $ |
- Karşılaştırma için kurumsal yolda kısa vadeli hedef doğrulaması, en düşük kademede (ciro 250 milyon €’nun altında) 13.000 $ (R3).
- Fatura Birleşik Krallık dışındaki şirketlere yalnız ABD doları ile kesilir; KDV yalnız Birleşik Krallık’ta kayıtlı şirketlere uygulanır (R3).
- Yarı fiyat KOBİ indirimi yalnız cirosu 10 milyon €’nun altında olan ve merkezi Dünya Bankası’nın düşük ya da alt-orta gelir grubundaki bir ülkede bulunan şirketlere (Tablo 2) (R3). Türkiye FY27 listesinde üst-orta gelir grubunda (R7); bu indirim Türk şirketlerine uygulanmıyor.
- V2.0 B kategorisi için SBTi henüz bir ücret tablosu yayımlamadı.
Bu ücret yalnız SBTi’nin doğrulama ücreti; envanter ve hedef hazırlığının maliyeti ayrı.
V2.0 geçişi KOBİ’yi nasıl etkiler?
V2.0’da ayrı KOBİ yolu yok; yerini B kategorisi alıyor. Türk şirketlerinin çoğu B’de.
| Konu | V1 · KOBİ yolu | V2.0 · B kategorisi |
|---|---|---|
| Başvuru dönemi | 31 Ocak 2028’e kadar | 1 Şubat 2027’den itibaren |
| Kapsam 1-2 hedefi | Birleşik mutlak azaltım | Kapsam 1 ve 2 için ayrı hedefler (C9.1) |
| Kapsam 3 | Ölçme ve azaltma taahhüdü | Hedef isteğe bağlı |
| Ücret | 1.250–2.000 $ | Henüz yayımlanmadı |
- İsteğe bağlı
- Belli değil
SBTi Services’in geçiş rehberine göre (R6):
| Olay | Tarih |
|---|---|
| V2.0 yayımlandı | 11 Haziran 2026 |
| V2.0 doğrulama başvuruları açılıyor | 1 Şubat 2027 |
| V1.3.1 (ve Kısa Vadeli Kriterler V5.3) başvuruları kapanıyor | 31 Ocak 2028 |
| V2.0 bütün yeni başvurular için zorunlu | 1 Şubat 2028 |
V2.0’da şirketler A ya da B kategorisine ayrılıyor; ayrı bir KOBİ yolu yok (R6). Kategori, nihai ana şirketin kurulduğu ülkeye ve o ülkenin Dünya Bankası gelir grubuna göre belirleniyor (R5):
- Her ülkede 450 milyon € ve üstü ciro ya da 1.000 ve üstü tam zamanlı çalışan → A.
- 10.000 tCO₂e emisyon ya da 25 milyon € bilanço, 50 milyon € ciro, 250 çalışan ölçütlerinden ikisi → A, yalnız yüksek gelirli ülkelerde.
- Bunların dışındaki her şirket → B.
Türkiye FY27 sınıflandırmasında üst-orta gelir grubunda (R7). Bu yüzden ana şirketi Türkiye’de olan ve 450 milyon € ciro ile 1.000 çalışanın altında kalan bir tedarikçi, emisyonu 10.000 tCO₂e’yi aşsa da B kategorisinde. Yabancı bir grubun Türkiye’deki bağlı ortaklığında belirleyici olan ana şirketin ülkesi. B kategorisinde geçiş planı açıklaması, baz yılı verisine güvence ve Kapsam 3 hedefi isteğe bağlı; Kapsam 1 ve 2 için ayrı hedef isteniyor (A.1, C9.1) (R5).
Hangi sürümle başvurmalı? 2027 Şubatına kadar yalnız V1 ve KOBİ yolu açık. V1 ile konan hedefler tam hedef döngüsü boyunca geçerli kalıyor (bkz. net sıfır).
KOBİ hedefi markanın talebini karşılar mı?
Çoğu durumda evet: markanın tedarikçi katılım hedefi, tedarikçinin SBTi kriterleriyle uyumlu hedefi olmasını arıyor.
Kısa Vadeli Kriterler’in C19 kriterine göre tedarikçi katılım hedefi koyan şirketin tedarikçileri, SBTi kriterlerinin güncel sürümüyle uyumlu bilime dayalı azaltım hedeflerine sahip olmalı ve hedef, markanın kendi hedefini doğrulamaya sunmasından itibaren en çok beş yıl içinde gerçekleşmeli (R4). SBTi, tedarikçi hedefinin doğrulatılmasını önerir ama şart koşmaz (öneri 9) (R4); markaların çoğu yine de doğrulanmış hedef istiyor.
V2.0’da ölçüt “geçişteki işletme”: Kapsam 1, 2 ve önemli Kapsam 3’ü kapsayan kısa vadeli bilime dayalı hedefi olan işletme; B kategorisinde yalnız Kapsam 1 ve 2 (R5). Yani doğrulanmış Kapsam 1-2 hedefi olan B kategorisindeki bir tedarikçi, markanın tedarikçi uyum hedefine sayılıyor.
Marka hedef yerine ürün başına karbon verisi ya da ESG anketi istiyorsa bu ayrı bir iş: ürün karbon ayak izi ve VSME.
Sık yapılan hatalar
- 1
Eski eşiklerle uygunluk değerlendirmek
“500 çalışan” ya da “43 milyon € bilanço” eski tanım. Bugün: 10.000 tCO₂e altında emisyon şartı ve 250 çalışan, 50 milyon € ciro, 25 milyon € aktif, FLAG dışı ölçütlerinden en az üçü (R1).
- 2
Tek şirket rakamlarıyla başvurmak
Grup ve ortaklık rakamları eşiklere katılıyor; kayıtta mali tablolarla inceleme yapılıyor. Grubu kurumsal yola giren bağlı ortaklık KOBİ yolunu kullanamaz (R1).
- 3
Karbon kredisini hedefe saymak
Kredi azaltım hedefine ilerleme sayılmaz; yalnız artık emisyonların nötralizasyonunda kullanılır (R1).
- 4
- 5
Onaydan sonra açıklamayı unutmak
Her yıl emisyon envanteri ve hedefe ilerleme kamuya açıklanmalı; hedef en az beş yılda bir gözden geçirilmeli (R4).
Değişiklik günlüğü
1 kayıtNe zaman, hangi bölüm, neden değişti. Bu sayfayı bir uyum dosyasına dayanak gösterecekseniz hangi sürümü okuduğunuzu bilmeniz gerekir.
KOBİ’ler için SBTi yolunu anlatan sayfa yayımlandı. Uygunluk, hedef, süreç ve ücret SBTi ve SBTi Services belgelerinden; Türkiye’nin gelir grubu Dünya Bankası FY27 listesinden okundu. KOBİ yolunun ayrı kapanış tarihi ve V2.0 ücreti belgelerde olmadığı için yazılmadı.
Sık sorulanlar
KOBİ’ler SBTi hedefini nasıl alır?
Uygunluk şartlarını karşılayan KOBİ, taahhüt aşaması olmadan doğrudan SBTi’nin Doğrulama Portalı’ndan kısa vadeli (ve isterse net sıfır) hedef başvurusu yapar: Kapsam 1 ve 2’de mutlak azaltım hedefi ve Kapsam 3’ü ölçüp azaltma taahhüdü. Ödemeden sonra hedef incelenir ve onaylanırsa SBTi sitesinde yayımlanır; süreç tipik olarak yaklaşık 60 iş günü sürer.
SBTi KOBİ başvurusu ne kadar?
Kısa vadeli hedef doğrulaması cirosu 5 milyon €’nun altındaki KOBİ için 1.250 ABD doları, üstündeki için 2.000 dolar; kısa vadeli ve net sıfır birlikte 2.500 ya da 3.500 dolar (5 Ocak 2026’dan geçerli ücret belgesi). Türk şirketlerine ABD doları ile, KDV’siz fatura kesilir; yarı fiyat indirimi Türkiye’ye uygulanmıyor.
Hangi şirket SBTi KOBİ yolunu kullanabilir?
Kapsam 1 ve konum bazlı Kapsam 2 emisyonu 10.000 tCO₂e’nin altında olan, finans ya da petrol-gaz sektöründe olmayan, sektöre özgü kriter kullanmak zorunda olmayan ve grubu kurumsal yola girmeyen şirket; ayrıca 250’den az çalışan, 50 milyon €’nun altında ciro, 25 milyon €’nun altında aktif ve zorunlu FLAG sektöründe olmamak ölçütlerinden en az üçünü karşılamalı. Grup rakamları birlikte sayılır.
KOBİ’nin Kapsam 3 hedefi koyması gerekir mi?
Hayır. KOBİ yolu Kapsam 3 için hedef değil, ölçme ve azaltma taahhüdü istiyor. KOBİ’nin gönüllü koyduğu Kapsam 3 hedefi SBTi Services tarafından doğrulanmıyor. V2.0’ın B kategorisinde de Kapsam 3 hedefi isteğe bağlı.
SBTi V2.0 ne zaman başlıyor, KOBİ yolu kapanıyor mu?
V2.0 doğrulama başvuruları 1 Şubat 2027’de açılıyor; V1.3.1 başvuruları 31 Ocak 2028’de kapanıyor ve 1 Şubat 2028’den itibaren yeni başvurular yalnız V2.0 ile yapılıyor. V2.0’da ayrı bir KOBİ yolu yok, yerini B kategorisi alıyor. Belgelerde KOBİ yolu için ayrı bir kapanış tarihi yok; V1 altında olduğu için V1 ile birlikte kapanması bekleniyor.
Türk tedarikçi V2.0’da hangi kategoride?
Kategori, nihai ana şirketin ülkesinin Dünya Bankası gelir grubuna göre belirleniyor. Türkiye FY27 sınıflandırmasında üst-orta gelir grubunda; bu yüzden ana şirketi Türkiye’de olan ve 450 milyon € ciro ile 1.000 çalışanın altında kalan şirket B kategorisinde. Yabancı grubun bağlı ortaklığında ana şirketin ülkesi belirleyici.
Kaynaklar
Bu sayfadaki kapsam, yükümlülük ve takvim ifadeleri aşağıdaki birincil kaynaklara dayanır. Mevzuat değiştiğinde sayfa güncellenir ve değişiklik günlüğüne kaydı düşülür.
- R1 Small and Medium-sized Enterprises (SMEs) FAQserişim 11.10.2026SBTi Services · v6.2 · Temmuz 2026 · S2, S6, S7, S15, S17, S30–S35, S38, S41–S46, S49, S51
KOBİ yolunun uygunluk şartları, taahhüt aşamasının olmaması, süre, baz ve hedef yılı, asgari azaltım, Kapsam 3 taahhüdü, yıllık açıklama ve yeniden hesaplama.
- R2 Target Validation Application Checklist for SMEserişim 11.10.2026SBTi Services · v4.1 · Temmuz 2026 · §1, §2.1.1, Tablo 1
Hedef metni şablonu, başvurunun yalnız Doğrulama Portalı’ndan yapılması, asgari azaltım tablosu.
- R3 Target Validation Service Offeringserişim 11.10.2026SBTi Services · v6.1 · Ekim 2025 · 5 Ocak 2026’dan geçerli · Tablo 1, 2, 4
KOBİ ve kurumsal yol ücretleri, KOBİ ciro kademeleri, indirim koşulu, para birimi ve KDV.
- R4 SBTi Corporate Near-Term Criteriaerişim 11.10.2026Science Based Targets initiative (SBTi) · V5.3.1 · Nisan 2026 · C13, C19, C25–C28, R7
Baz ve hedef yılı, tedarikçi katılım hedefi, yıllık raporlama, beş yıllık gözden geçirme, yeniden hesaplama ve yayım.
- R5 SBTi Corporate Net-Zero Standard Version 2.0erişim 11.10.2026Science Based Targets initiative (SBTi) · Haziran 2026 · A.1, B.3 Tablo 2, CNZS-C9.1, C15, sözlük
A ve B kategorileri, coğrafyanın nihai ana şirkete göre Dünya Bankası gelir gruplarıyla belirlenmesi, B kategorisinde isteğe bağlı şartlar ve “geçişteki işletme” tanımı.
- R6 Guide for Companies in the Transition to the Corporate Net-Zero Standard V2.0erişim 11.10.2026SBTi Services · v1.0 · Haziran 2026 · §2 Tablo 1, §3
V2.0 doğrulamasının 1 Şubat 2027’de açılması, V1.3.1 başvurularının 31 Ocak 2028’de kapanması, KOBİ sınıfının V2.0’da B kategorisine dönüşmesi.
- R7 World Bank Country and Lending Groupserişim 11.10.2026Dünya Bankası · FY27 (1 Temmuz 2026–30 Haziran 2027) sınıflandırması
Türkiye: üst-orta gelir grubu.
İlgili sayfalar
SBTi net sıfırının dört unsuru, müşterinin tedarikçi katılım hedefi ve “karbon nötr” iddiası kuralları.
KOBİ hedefinin dayandığı Kapsam 1 ve 2 envanterinin sınırları.
AB’li müşterinin ESG anketinde neyi vermek zorundasınız; B3 sera gazı şablonu.
Baz yılı envanteri: SBTi başvurusunun ilk adımı.
Bu sayfa hakkında
İç teknik gözden geçirme: KarbonVerisi ekibi. Bağımsız dış gözden geçirme yapıldığında gözden geçirenin adı burada yayımlanır.
- İlk yayın
- 11.10.2026
- Son gözden geçirme
- 11.10.2026
- Son güncelleme
- 11.10.2026
- Sonraki gözden geçirme
- 10.12.2026
- Metodoloji sürümü
- SBTi KOBİ SSS v6.2 · Kısa Vadeli Kriterler V5.3.1 · CNZS V2.0 · Ücret belgesi v6.1
KarbonVerisi ekibi. KOBİ olarak SBTi hedefi nasıl alınır? Şartlar, adımlar ve ücret. KarbonVerisi. Son güncelleme 11.10.2026. https://karbonverisi.com/net-sifir/sbti-kobi/ (erişim: [okuduğunuz tarih]).
Bu sayfa bilgilendirme amaçlıdır, hukuki görüş değildir. Yükümlülüğünüzün kesin kapsamı tesisinize ve güncel ikincil mevzuata göre belirlenir. Hata bildirimi: iletişim sayfası. Düzeltme ilkesi: Yayın ilkeleri.